fbpx

Plakat do filmu "Aida". Kobieta zwrócona w lewą stronę, zmartwiona zasłania usta dłonią. Beżowo-brązowe tło.AIDA (1 godz. 41 min.)

dramat, reż. Jasmila Žbanić, Bośnia i Hercegowina/Polska/Niemcy 2020
wyst: Jasna Duričić, Raymond Thiry, Reinout Bussemaker, Johan Heldenbergh

 Kup Bilet! 

Wstrząsający, nominowany do Oscara film Jasmili Žbanić, autorki słynnej „Grbavicy”. Również tutaj reżyserka podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. A dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych. Ale ta wojna jest inna, bo widziana oczami kobiet: reżyserki i jej tytułowej bohaterki, tłumaczki, desperacko próbującej nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości. Aida (wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie.

Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów. Opowieść Žbanić ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej, coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności.

ZOBACZ ZWIASTUN

Kino Studyjne Sfinks

Komentarze są wyłączone.