fbpx

Zwiedzanie wystawy „Świadectwo w sztuce – Józef Szajna” wraz z wykładem dr Bernadety Stano

Plakat zapowiadający wykład dktor Bernadety Stano wraz ze zwiedzaniem wystawy "Świadectwo w sztuce - Józef Szajna". 5 listopada 2022 roku, godzina 15:00. Galeria Huta Sztuki, osiedle Górali 5.

5 listopada 2022 | 13:00-18:00;
wykład | 15:00
Galeria Huta Sztuki Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5
Wstęp: bilet normalny 8 zł, bilet ulgowy 5 zł. Wykład w cenie biletu.

Szajna sam określał, że okres, który spędził w Nowej Hucie, jest jednym z synonimów jego młodości, czasem eksperymentów twórczych. Artystyczny prowokator, wprowadzający do swojej sztuki elementy wręcz surrealistyczne, rozpoczynający od studiów graficznych na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, tylnymi drzwiami „wszedł” do teatru, tworząc zaskakujące dla widza rozwiązania. Jego innowacje teatralne spotykały się z uznaniem odbiorców wielu polskich miast: Opola, Krakowa, Katowic, Warszawy czy Wrocławia, ale jego nazwisko było bardzo dobrze znane poza granicami kraju. Scena Szajny to gra znaczeń i przekształcanie znaków. Człowiek w jego sztuce, przedstawiany nierzadko jako kaleki, zostaje uprzedmiotowiony, natomiast rzeczy zostają poddane personifikacji. Takie zabiegi prowadzą do konkluzji, poprzez którą artysta sugeruje, w jak fatalnej kondycji jest świat, w którym przyszło żyć jego pokoleniu – pokoleniu ofiar wojennych i terroru obozów koncentracyjnych. 

Po raz kolejny zapraszamy na zwiedzanie wystawy „Świadectwo w sztuce – Józef Szajna” 5 listopada 2022 r. od godziny 13:00 do 18:00. Zwiedzanie tego dnia będzie poszerzone o możliwość wysłuchania wykładu dr Bernadety Stano na temat artysty, jego życia i dorobku twórczego. 

Dr Bernadeta Stano – historyk sztuki, adiunkt w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznej w Krakowie. Wykłada historię sztuki, zagadnienia sztuki współczesnej. Obecnie prowadzi badania nad specyfiką polskiego życia artystycznego po II wojnie światowej ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska mecenatu przemysłowego oraz działalnością artystyczną i animacyjną na terenach poprzemysłowych.  

Jest autorką książek: „Wystawy zapamiętane, wystawy zapomniane. Życie artystyczne Krakowa, Nowej Huty, Rzeszowa i Zakopanego w okresie Odwilży”, Kraków 2007, „Odwilż w Zakopanem. Salony Marcowe 1958–1960”, Kraków 2009; „Artysta w fabryce. Dwa oblicza mecenatu przemysłowego w PRL”, Kraków 2019, tekstów naukowych w pracach zbiorowych oraz artykułów w takich czasopismach jak „Dekada Literacka”, „Nowa Dekada Krakowska”, „Znak”, „Arteon”, „Autoportret”, „Opcje”, „Format”.

Kontakt:
Galeria Huta Sztuki
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-953 Kraków
tel: 12 644 27 65 (w. 34/25)
b.solecka@okn.edu.pl
hutasztuki@okn.edu.pl

AktualnościAktualnościGaleria Huta Sztuki

Komentarze są wyłączone.