Wernisaż wystawy Consonances – Współbrzmienia Marka Batorskiego i Marcusa Browna

Fragment czarnobiałego obrazu. Abstrakcyjne kształty. Kolorowa ramka dookoła. Konsonanses.

3 czerwca 2022 r., godz. 19:00.
Sektor Sztuki Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 5.

Wystawa „Consonances” – Współbrzmienia to prezentacja twórczości malarskiej dwóch muzyków i malarzy jednocześnie: Marka Batorskiego, krakowskiego saksofonisty, malarza, grafika i profesora wydziału sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Marcusa Browna, nowoorleańskiego muzyka, rzeźbiarza, eksperymentatora, wynalazcy i pedagoga. Obaj artyści tworzą przy muzyce, a ich obrazy malarskie przenika jazz. 

Marek Batorski – malarz, grafik, muzyk jazzowy (saksofonista), ma na swym koncie wiele indywidualnych prezentacji twórczości plastycznej i muzycznej. Był wielokrotnie nagradzany i uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych. Brał udział w licznych konkursach, między innymi w: Festiwalu Standardów Jazzowych (Siedlce), Festiwalu Wokalistów Jazzowych (Zamość), Festiwalu Rawa Blues (Katowice). Nagrał płyty: „Interlude”, „Impresje jazzowe”, „No More Blues” (z Ulą Lazar). Współpracował z wybitnymi muzykami, takimi jak Marian Pawlik czy Benek Radecki. W jego grze odnajdujemy wpływy Hanka Mobley’a, Stana Getza, Sonny Rollinsa. Łączy również elementy muzyki w swoich pracach malarskich i graficznych. Jego obrazy rozedrgane i emocjonalne, tworzą barwne, abstrakcyjne gobeliny, grubo malowane wielkoformatowe zmysłowe i pełne radości życia.

W swoim credo artystycznym Marcus Brown identyfikuje się z afroamerykańsko-kreolską tradycją stosowania wielu różnorodnych środków wyrazu w działalności artystycznej. Twórczość malarska i rysunkowa Browna ma w sobie nie tylko rytmy nowoorleańskiej muzyki, ale też właśnie taki melanż kreolskich wierzeń i rytuałów. W swojej pracy wykorzystuje media wizualne, dźwiękowe i performatywne. Jego definicja sztuki wyraża się słowami: „Sztuka to duchowość, to nauka, to historia, to wszystko, sztuka to modlitwa w tworzeniu”. 

Brown współpracował z wieloma utalentowanymi i znanymi muzykami, w tym Fredem Thomasem z JB Jamesa Browna, Nathanem Weidenhaftem, Ericem Goldem, Stevem Masakowskim, Sashą Masakowskim, Dougiem Garrisonem, Billem Summersem, Brianem Seegerem, Cliffem Hinesem, Khari Allen Lee, Devinem. Oprócz sztuki performatywnej praktykuje sztukę na arenie międzynarodowej i naucza w New Orleans Center for Creative Arts (NOCCA) w Nowym Orleanie. 

Szczegółowe informacje:
Galeria Huta Sztuki
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-953 Kraków
tel: 12 644 27 65 (w. 34/25)
b.solecka@okn.edu.pl
hutasztuki@okn.edu.pl 

AktualnościGaleria Huta SztukiSektor Sztuki

Komentarze są wyłączone.