Ostanie dni trwania wystawy „Świadectwo w sztuce – Józef Szajna”

„Ściana butów”, 1982 r., kompozycja przestrzenna, technika mieszana, 200x123x120 cm. Praca pochodzi ze zbiorów Szajna Galerii Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Fot. Ryszard Kornecki

Do 25 listopada 2022 w Galerii Huta Sztuki (os. Górali 5) można oglądać wystawę „Świadectwo w sztuce – Józef Szajna”, przygotowaną w setną rocznicę urodzin artysty.

W świecie Szajny przedmioty ulegają wyolbrzymieniu – hiperbolizacji lub przeciwnie – deprecjonalizacji: okaleczeniu, deformowaniu i permutacji. Poprzez ich nagromadzenie i narastanie artysta mówi o fatalnej kondycji świata – jego urzeczowieniu. Cała jego twórczość naznaczona była zmiennością form wyrazu artystycznego, a treści, które chciał przekazać, decydowały o ich wyborze. Swobodnie wypowiadał się poprzez malarstwo, stopniowo przechodząc do technik, które umożliwiały mu pracę w realnej przestrzeni: kolaż, tableau objet, asamblaż i sztuka environment. Jednym z ważnych tematów artysty był tłum, który pojawiał się w jego twórczości od lat 70. Ściany z butów, elementy związane z życiem obozowym są kompozycją tego, co przeżył człowiek wieku XX oraz jakie myśli go frapowały.

Ekspozycja „Świadectwo w sztuce – Józef Szajna” została podzielona na trzy części, a prezentowane prace pochodzą z różnych okresów twórczości artysty. W pierwszej koncentrujemy się na obrazach i instalacjach przestrzennych, drugą tworzą projekty scenografii i kilkadziesiąt fotograficznych zapisów z najważniejszych sztuk teatralnych, natomiast trzecią stanowi przestrzeń multimedialna, gdzie zwiedzający obejrzą archiwalne nagranie ostatniego spotkania Józefa Szajny z publicznością, które odbyło się w 2007 roku w Nowej Hucie, w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida.

Partnerami wystawy są: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie – Szajna Galeria, Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Ekspozycja współfinansowana jest ze środków Miasta Krakowa.

Bilety w cenie: 5 zł (ulgowy) i 8 zł (normalny).

Galeria Huta Sztuki | Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie
Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 25, 34; e-mail: hutasztuki@okn.edu.pl

Galeria czynna:
wtorek, środa – 13:00-17:00
czwartek – 12:00-16:00
piątek – 13:00-19:00

AktualnościGaleria Huta Sztuki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.