fbpx

Laboratorium słowa istotnego. W poszukiwaniu ciszy: Norwid i Różewicz

W prawym dolnym rogu czarnobiały wizerunek Norwida. W lewym dolnym rogu czarnobiały wizerunek Tadeusza Różewicza. W prawym górnym rogu notatki Norwida. Ciemnozielone tło. Laboratorium słowa istotnego. Więcej informacji w rozwinięciu.

22 marca 2023 r., godz. 18:00.
Galeria Huta Sztuki, Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa | Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 5.

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy przez formularz (od 8 marca, godz. 8:00, do 22 marca, godz. 15:00, 2023 r.) na stronie: [LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

„Laboratorium słowa istotnego” powstało jako cykl spotkań o poezji C. K. Norwida. Niezmiennie towarzyszy mu intencja, aby słowa i treści wydobywać, analizować i przenosić we współczesne, osobiste doświadczenie.

Kolejna z odsłon LSI jest jednocześnie zaproszeniem, aby te poetyckie przestrzenie rozszerzać na twórców, którzy sięgali po porównywalne do Norwida środki artystycznego wyrazu. W lutym „gościliśmy” Szymborską, w marcu zapraszamy twórcę „Niepokoju” i na tym z pewnością nie koniec.

Można zaryzykować stwierdzenie, iż Różewicz i Norwid byli w swoich epokach kronikarzami kulturowej i cywilizacyjnej zmiany. Sięgali po podobną symbolikę kolorów – czerni, bieli oraz szarości. A przede wszystkim – po motywy ciszy i milczenia. Ostatni esej Norwida, pisany na kilka miesięcy przed śmiercią, nosi tytuł „Milczenie”. Różewicz w jednym z esejów wyznaje „znalazłem ciszę” i rozumie ją bardziej jako synonim egzystencjalnego spokoju, wytchnienie od natłoku, ludzi i rzeczy.

Autor „ Vade-mecum” wielokrotnie sięga po ciszę i milczący gest w wierszach, które mogą symbolicznie wyrazić więcej niż słowo, tak jest m.in. w wierszu „Czułość”, o którym podczas spotkania bliżej porozmawiamy. Poeta traktuje więc milczenie jako część mowy. Różewicza wyraźnie to inspiruje. Podobny cel przyświeca i nam, czytelnikom. Przypomnijmy, że „Laboratorium słowa istotnego” są to spotkania przede wszystkim z własną wrażliwością, emocjami a często są jedyną praktyką swobodnego myślenia, jaka nam się przytrafia w tej bardzo zabieganej codzienności.

„Laboratorium słowa istotnego” 

Cykl spotkań skupionych wokół interpretacji słowa poetyckiego i twórczości literackiej. Podczas spotkań pokazujemy uniwersalność języka poezji i literatury, w której każdy może znaleźć bliski mu pierwiastek, podjąć refleksję, zachwycić się językiem, stylem, metaforą czy samym brzmieniem. Spotkania mają luźny i niekoniecznie akademicki charakter. Przeznaczone są szczególnie dla młodzieży, studentów i osób dorosłych – każdego, kto chciałby przybliżyć sobie twórczość C. K. Norwida i wyjść poza szkolne interpretacje jego utworów. Spotkania wpisują się w koncepcję współpracy, jaką autor „Promethidiona” pragnął nawiązać z czytelnikiem. Rola odbiorcy w poszukiwaniu i kształtowaniu sensu wierszy jest nie do przecenienia – to nasza czytelnicza misja. 

Prowadząca: Urszula Tłomak. Polonistka i krytyczka literacka z wykształcenia, niespokojny duch z natury. Pomysłodawczyni autorskich „Spotkań przy książce”, czyli lokalnego klubu książki, w którym członkowie dyskutują na temat wybranej pozycji z literatury współczesnej. Norwidem owładnięta niemal kompulsywnie na studiach polonistycznych. Stąd tematy prac dyplomowych: „Chrześcijańska filozofia społeczna Norwida” i „Semantyka światła w poemacie Quidam C. K. Norwida”. Język literacki to jedyny, którego nauka nigdy się jej nie znudziła.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:

  • spotkanie przeznaczone dla młodzieży, studentów, osób dorosłych
  • wstęp wolny, obowiązują zapisy na spotkanie
  • obowiązuje limit miejsc wg aktualnych ograniczeń 
  • dodatkowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21

Kontakt:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa | Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21,
nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
https://www.facebook.com/NHlabOKN

AktualnościAktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.