fbpx
Czarna litera n z kropką na żółtym tle.

30 marca 2023 r., godz. 18:00.
Galeria Huta Sztuki, Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa | Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 5.

Wstęp: bilet normalny – 8 zł; bilet ulgowy – 5 zł.

Wydarzenie w ramach cyklu gościnnych oprowadzań kuratorów i kuratorek, ukazujących nowe, często zaskakujące, ścieżki odczytywania wystawy „Wybrane z kolekcji”. Cykl będzie realizowany od marca do czerwca 2023 roku. Oprowadzania będą odbywać się w wybrany czwartek miesiąca, o godzinie 18. 

Wystawa „Wybrane z kolekcji” to kolejna odsłona stałej wystawy prezentowanej w Galerii Huta Sztuki. Ekspozycja obejmuje prace kilkudziesięciu artystów i artystek związanych z Nową Hutą, od socrealistycznych obrazów Erwina Czerwenki, takich jak „Robotnicy na budowie Nowej Huty” czy „Namioty junaków”, po prace członków i członkini Grupy Nowohuckiej. Prezentujemy również „Panoramę Nowej Huty” z lat 50. autorstwa Witolda Chomicza, a także między innymi prace: Mariana Kruczka, Eugeniusza Muchy, Walentego Gabrysiaka, Janusza Trzebiatowskiego, Józefa Szajny czy Lucjana Mianowskiego, Jerzego Panka, Stanisława Wójtowicza. Na wystawie można zobaczyć również tkaniny artystyczne z lat 70. autorstwa Teresy Białas-Terakowskiej, Grażyny Brylewskiej-Pędziałek i Józefy Sobór-Kruczek, jak również płaskorzeźby Paulina Wojtyny.

Kolekcja sztuki współczesnej Ośrodka Kultury Norwida, dawniej Zakładowego Domu Kultury Huty im. Lenina, obejmuje zbiory z okresu od 1950 roku do lat 80. XX w. Składają się na nią prace artystów i artystek, którzy mieszkali i tworzyli w Nowej Hucie, jak również współpracowali ze środowiskiem artystycznym tej dzielnicy. 

Wystawa „Wybrane z kolekcji – nowa odsłona” jest prezentowana w terminie 16 lutego do 31 sierpnia 2023 r.

Prowadząca:

Marta Kudelska – kuratorka, krytyczka sztuki, absolwentka kulturoznawstwa/kultury współczesnej (w zakresie krytycznej teorii kultury współczesnej) i historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą działalności młodych kuratorów sztuki w Katowicach i Krakowie w latach 2010-2015. Członkini Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Interesuje się strategiami kuratorskimi, młodą sztuką i niezależnym obiegiem sztuki współczesnej, ale także relacjami sztuki współczesnej z tradycją romantyczną. Na co dzień pracuje w Katedrze Kultury Współczesnej w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nowe godziny otwarcia Galerii Huta Sztuki:

  • środa: 11:00-16:00;
  • czwartek: 11:00-19:00;
  • piątek: 11:00-16:00;
  • sobota: 11:00-16:00.

Kontakt:
Galeria Huta Sztuki
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa | Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel: 12 644 27 65 (w. 34/25)
b.solecka@okn.edu.pl
m.koziol@okn.edu.pl
hutasztuki@okn.edu.pl

AktualnościAktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.