„Polskie kwiaty” – akwarele Janusza Janasa. Wernisaż wystawy

Akwarelowe czerwone maki na tle zachmurzonego nieba i drzewostanu. Akwarele Janusza Janasa. Polskie kwiaty.

28 stycznia 2022, godz. 17:00.
Sektor Sztuki Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 5

Wstęp wolny. Wystawa będzie dostępna do 24 lutego 2022 r., w godzinach otwarcia Ośrodka.

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Polskie kwiaty” – akwarele Janusza Janasa.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Andrzej Bogunia-Paczyński.

Wstęp wolny. Ze względu na trwającą epidemię wirusa COVID-19 wydarzenie wystawy odbywa się w ścisłym rygorze sanitarnym.

Janusz Janas, urodzony w 1947 r., krakowianin, akwarelista, ilustrator. Zapalony turysta, organizator rajdów, żeglarz, miłośnik Krakowa, Suwalszczyzny, Mazur i gór od Beskidu Żywieckiego po Bieszczady. Maluje głównie farbami wodnymi. Jego prace to przede wszystkim pejzaże oraz obrazy zabytkowej architektury. W jego dziełach odnaleźć można ogromne wyczucie formy, a także znajomość warsztatu.
Artysta debiutował na wystawie „Znaki wyobraźni” w Grybowie w 1977 r., potem kilkadziesiąt razy brał udział w wielu wystawach zbiorowych. W dorobku ma także ponad 40 wystaw indywidualnych, a w latach 2002-2005 posiadał stałą ekspozycję swoich prac w Polish-American Art Gallery w Nowym Jorku. Cykl jego obrazów „Polska w akwareli” ozdobił kalendarz dla Polonii Amerykańskiej na rok 2005. Zilustrował wiele tomików poetyckich Jerzego Piątkowskiego i Andrzeja Staniszewskiego. Janusz Janas jest członkiem grupy twórczej Natura oraz Małopolskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury od 1989 r. Za swoją działalność został odznaczony w 2013 r. odznaczeniem „Za zasługi dla Kultury Polskiej” oraz medalem „Honoris Gratia”.

Pejzaże Janusza Janasa to przepięknie uchwycone wschody i zachody słońca, tajemnicze mgły nad mazurskimi jeziorami czy połoninami w Bieszczadach. Obrazy doskonalone oddają szum wiatru w trzcinach oraz widoki starej zabytkowej architektury miejskiej i wiejskiej. Pejzaże te są malowane bez sztafażu, jakby twórca bał się, że człowiek może to piękno i architektury zburzyć lub zakłócić.

Szczegółowe informacje:
Galeria Huta Sztuki
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-953 Kraków
tel: 12 644 27 65 (w. 34/25)
b.solecka@okn.edu.pl
hutasztuki@okn.edu.pl

AktualnościBez kategoriiGaleria Huta Sztuki

Komentarze są wyłączone.