Zajrzyj do Huty 2022 w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida


Zapraszamy do udziału w wydarzeniach Ośrodka Kultury Norwida w ramach tegorocznej edycji „Zajrzyj do Huty”.

Program:

ARTzona, os. Górali 4 
MYŚLI NA DOBRY CZAS / Kreatywne Śniadanie w Ogrodzie / ARTzonie / WYJĄTKOWE HISTORIE POWSZCHNE. DOM KULTURY
17 września 2022 | 10:00-14:00
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy: m.hajto@okn.edu.pl

MYŚLI NA DOBRY CZAS  – Kreatywne Śniadanie w Ogrodzie / ARTzonie to rodzinne spotkanie uwalniające dobre emocje, będące remedium na deficyt bliskości, dobrych wrażeń i kreatywnych przeżyć, połączone z warsztatami twórczymi . Kreatywne Śniadanie w Ogrodzie / ARTzonie to okazja do celebracji, swoistego rodzinnego święta. Gościem wrześniowego spotkania będzie Krystian Truchalski vel Ibabu vel Baśni Las, opowiadacz baśni, muzyk, pedagog. W przypadku niekorzystnej aury spotkanie odbędzie się w przestrzeni ARTzony Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu WYJĄTKOWE HISTORIE POWSZECHNE. DOM KULTURY. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Miasta Kraków oraz Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Małgorzata Hajto – koordynatorka projektu WYJĄTKOWE HISTORIE POWSZECHNE. DOM KULTURY.

Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Północne „przedmieścia” Nowej Huty – spacer architektoniczny
17 września 2022 | 16:00
Start: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5
Prowadzenie: dr Michał Wiśniewski (Fundacja Instytut Architektury).
Zapisy (do 15.09): KLIKNIJ TUTAJ | wstęp wolny.

Podczas spaceru zaprezentowana zostanie architektura północnych „przedmieść” Nowej Huty. Uczestnicy zobaczą więc kameralne osiedla budowane w latach 1949-1956: Krakowiaków, Górali, Zielone i Sportowe.

Michał Wiśniewski – dr inż., historyk architektury, absolwent historii sztuki (Uniwersytet Jagielloński) i architektury (Politechnika Krakowska). Autor pracy doktorskiej na temat tzw. szkoły krakowskiej oraz związków architektury i polityki w okresie międzywojennym. Stypendysta Fulbrighta (Graduate School of Architecture Planning and Preservation, Columbia University). Pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (katedra Historii Gospodarczej i Społecznej) i Międzynarodowego Centrum Kultury (Ośrodek Edukacji – Akademia Dziedzictwa). Członek zarządu Fundacji Instytut Architektury. Kurator i współkurator wystaw o architekturze. Autor licznych publikacji naukowych i popularyzatorskich poświęconych architekturze Krakowa i Polski w XIX i XX w., m.in. monografii krakowskich architektów Ludwika Wojtyczki i Adolfa Szyszko-Bohusza.

Klub Kuźnia, os. Złotego Wieku 14
Zajrzyj do Huty
17 września 2022 | 17:30
wstęp wolny

  • 17:30 – „Szlak plenerowych rzeźb i instalacji nowohuckich” – wystawa fotografii Krzysztofa Piły, Magdaleny Lis, grafik Joanny Styrylskiej-Gałażyn oraz projektu  graficznego Delikatesy Projektowe.
  • 17:30 – Nowa Huta w 3D – Nowohuckie rzeźby plenerowe wykonane w technologii druku 3D przez ZADAR.pl.
  • 19:00 – Z archiwum Nowohuckiej Kroniki Filmowej: Kroniki Mistrzejowickie. Plenerowy pokaz najciekawszych materiałów dotyczących Mistrzejowic ze zbiorów Nowohuckiej Kroniki Filmowej.

Biblioteka Klubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14
Wieczorne książkobranie. Zbiory nowohuckie w Bibliotece Klubu Kuźnia.
17 września 2022 | 17:30-19:30

Serdecznie zapraszamy do Biblioteki Klubu Kuźnia OKN w sobotni wrześniowy wieczór. Podczas odwiedzin będzie można zapoznać się ze zbiorami wydawnictw nowohuckich oraz wypożyczyć nowości wydawnicze zakupione do zbiorów Biblioteki.

Galeria Huta Sztuki, os. Górali 5
„Świadectwo w sztuce – Józef Szajna” – zwiedzanie z kuratorem
17 września 2022 | 11:00-16:00
Wstęp: 5 zł – bilet ulgowy | 8 zł – bilet normalny

W ramach Zajrzyj do Huty Galeria Huta Sztuki zaprasza na zwiedzanie wraz z kuratorem wystawy Świadectwo w sztuce – Józef Szajna. Wystawa jest poświęcona artyście związanym z Nową Hutą w jego 100. rocznicę urodzin.

Wystawa Świadectwo w sztuce – Józef Szajna eksponowana w Galerii Huta Sztuki to przedstawianie dorobku artysty w trzech częściach. W pierwszej koncentrujemy się na pracach plastycznych i instalacjach przestrzennych. W drugiej nasza uwagę skupiają projekty scenografii i fotograficzne zapisy spektakli. Część trzecia jest częścią medialną, w której można obejrzeć archiwalne nagranie ostatniego spotkania Józefa Szajny z publicznością, które miało miejsce w Ośrodku Kultury Norwida w 2007 roku.

Szajna sam określał, że okres, który spędził w Nowej Hucie, jest jednym z synonimów jego młodości, czasem eksperymentów twórczych. Artystyczny prowokator, wprowadzający do swojej sztuki elementy wręcz surrealistyczne, rozpoczynający od studiów graficznych na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, tylnymi drzwiami „wszedł” do teatru, tworząc zaskakujące dla widza rozwiązania. Jego innowacje teatralne spotykały się z uznaniem odbiorców wielu polskich miast: Opola, Krakowa, Katowic, Warszawy czy Wrocławia, ale także jego nazwisko były bardzo dobrze znane poza granicami kraju. Scena Szajny to gra znaczeń i przekształcanie znaków. Człowiek w jego sztuce, przedstawiany nierzadko jako kaleki, zostaje uprzedmiotowiony, natomiast rzeczy zostają poddane personifikacji. Takie zabiegi prowadzą do konkluzji, poprzez którą artysta sugeruje, w jak fatalnej kondycji jest świat, w którym przyszło żyć jego pokoleniu – pokoleniu ofiar wojennych i terroru obozów koncentracyjnych.

 

Wszystkie wydarzenia w ramach „Zajrzyj do Huty 2022”. Dofinansowano ze środków Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Partnerzy: Dzielnica XVIII Nowa Huta, Muzeum Nowej Huty.
Cały program Zajrzyj do Huty 2022.

AktualnościAktualnościAktualnościARTzonaGaleria Huta SztukiNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.