fbpx

Wernisaż wystawy Izydora Borysa – „Gesty i symbole”

Fragment rzeźby przedstawiającej ludzką postać trzymającą się za brzuch. Skrzydła na plecach. Brązowy kolor z jasnobrązowymi przebarwieniami. Białe tło. Gesty i symbole - wystawa. Więcej informacji w rozwinięciu.

14 kwietnia 2023 | 19:00
ARTzona | Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 4

„Na wystawie pokazuję prace z ostatnich lat swojej twórczości. Są to rzeźby wykonane w ceramice bądź też w technikach mieszanych. Stylistyka tych prac oscyluje pomiędzy abstrakcją organiczną a sztuką przedstawiającą odnoszącą się w swojej tematyce do człowieka. Rzeźby abstrakcyjne przemawiają swoją symboliką sięgającą do archetypów. Człekokształtne fantomy komunikują się z nami swoim gestem.”

Izydor Borys

Urodzony 19 listopada 1965 roku w Reszlu. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie. Studia na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku. Dyplom w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego w 1991 roku. Od 1995 roku prowadzi Pracownię Rzeźby na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Należy do ZPAP i stowarzyszenia „Areszt Sztuki”.

Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych. Głównym obszarem twórczych działań jest rzeźba tworzona w tworzywie ceramicznym. Ma na swoim koncie również realizacje monumentalne. Jest autorem pomnika Św. Jana Pawła II dla polskiej parafii w Copiaque, Nowy York, oraz kompozycji rzeźbiarskiej pt. „Żurawie” dla Portu lotniczego w Szymanach, 2015 r.

W 2018 r wykonał pomnik Ks. Adalberta Wojciecha Zinka przed Katedrą Św. Jakuba w Olsztynie. W 2020 r. w ramach olszyńskiego budżetu obywatelskiego zrealizował projekt kompozycji rzeźbiarskiej pt. „Warmińskie żurawie” w Parku Centralnym. W 2016 roku otrzymał honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury – „za całokształt pracy twórczej w dziedzinie plastyki”. W 2021 roku otrzymał nagrodę Marszałka województwa warmińsko-mazurskiego w dziedzinie twórczości artystycznej.

Kontakt:
ARTzona | Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. 12 644 38 98
artzona@okn.edu.pl,
e.ogorek@okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN

ARTzona

Komentarze są wyłączone.