Nowohucka manufaktura papieru czerpanego. Warsztaty historyczno-artystyczne dla dzieci w wieku 7-12 lat

U dołu przykłady papieru czerpanego z elementami liści w kolorach niebieskim i zielonym. Szare tło. Nowohucka manufaktura papieru czerpanego.

26 stycznia 2022r., godz. 10:00-13:00.
ARTzona Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 4. 

Wstęp: 30 zł (respektujemy Krakowską Kartę Rodzinną 3+, KKR z Niepełnosprawnym Dzieckiem). Limit: 12 osób, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy od 3.01.2022 r. poprzez formularz na stronie: www.okn.edu.pl.

Szczegółowe informacje: m.kotula@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 wew. 20. 

Nowohucka Manufaktura Papieru to zajęcia historyczno-artystyczne, ponieważ oprócz warsztatów dotyczących czerpania papieru będziemy podróżować po czasie i przestrzeni wsi przednowohuckich.

 W pierwszej części warsztatowej będziemy zgłębiać tajniki czerpania papieru, poznamy krótką historię tego, czym jest papier, skąd pochodzi, jak wyglądał jego rozwój na przestrzeni wieków. Dzieci będą mogły zobaczyć na żywo kilka przykładowych arkuszy pochodzących m.in. z Japonii oraz zobaczyć krótki pokaz czerpania arkusza, aby następnie przejść do samodzielnej pracy.

Na zajęciach zajmiemy się papierem czerpanym typu papier mâché, czyli będziemy czerpać na sitach arkusze z pulpy, powstałej z rozdrobnionej i zmiękczonej makulatury. Oznacza to, że papier, który powstanie, będzie ekologiczny i recyklingowy. 

Nasza warsztatowa manufaktura papieru nie przypadkowo ma dookreślenie „nowohucka”. Bowiem dawno temu, w ówczesnej wsi Mogiła (będącej teraz częścią Nowej Huty) działała jedna z największych w Europie papierni! Zapomniane historie i wydarzenia, dwory, pałace, rycerz, legenda o Wandzie i ukryty skarb. To wszystko i wiele więcej skrywają dzieje terenów przednowohuckich. Dzięki „skrzyni pełnej skarbów” cofniemy się w czasie, by wspólnie, poruszając się po czasie i przestrzeni wsi przednowohuckich, w sposób twórczy i angażujący odkrywać ich dzieje. 

Podczas zajęć dzieci dowiedzą się:

– jak zbudowana jest ramka do czerpania papieru,
– z jakich surowców korzystać w domu, aby zrobić własną pulpę,
– czego używać do ozdabiania arkusza,
– co to jest dziedzictwo materialne i niematerialne,
– po co interpretować dziedzictwo i czemu warto to robić.

Zajęcia mają na celu pobudzić i zachęcić dzieci do własnych przemyśleń oraz stworzyć im bezpieczną przestrzeń do ekspresji twórczej. 

Warsztaty odbywają się w reżimie sanitarnym.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 20;
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

AktualnościAktualnościARTzona

Komentarze są wyłączone.