Klub Rodziców w ARTzonie / program na kwiecień

7.04, godz. 17:30-21:00
Online: Zoom
Wzory kobiecości i ich świadome tworzenie.
Prowadzenie: Natalia Miłuńska.

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy: KLIKNIJ TUTAJ

Jaki wzór kobiecości przekazano ci w domu rodzinnym, a jaki realizujesz w dorosłym życiu? Czy spotkałaś Matkę Polkę, znasz presję „dawania zawsze rady”? Czy starasz się sprostać kanonom „kobiecego piękna”? A może doświadczasz bycia kobietą przez bunt i gniew? Jak okiełznać „dążenie do ideału” i przestać wierzyć, że dopiero, gdy go osiągnę, mogę być szczęśliwa? Czy kobiecość zawsze łączono z opiekuńczością, pasywnością i emocjonalnością, czy też istniały kultury w których kobiety pełniły rolę politycznych i religijnych liderek?

Na te pytania poszukamy odpowiedzi podczas warsztatu. Prowadząca podzieli się odkryciami o alternatywnych wzorach kobiecości, które pozwalają nam postawić w centrum siebie i nasz dobrostan. Poznamy kobietę słoneczną, wodną kobietę, a także opisany przez Aniję Miłuńską wzór kobiecości: dziewczynka-kobieta-wiedźma. Zobaczymy jak ciało może stać się naszym sprzymierzeńcem w świadomym tworzeniu wzoru, według którego chcemy żyć.

Prowadząca – Natalia Miłuńska: Traktuję ciało jak przewodniczkę, nauczycielkę. Przez ostatnich 15 lat zgłębiam temat kobiecego cyklu i ciała, zbieram obserwacje i odkrycia swoje i innych kobiet, z którymi miałam przyjemność pracować na warsztatach i podczas wykładów. Badam wzory kultury, które mówią nam jak doświadczać cielesności. Odkryłam, jak możemy zmieniać te wzory na twórcze i zdrowe dla nas i świata oraz jak praca z ciałem dotyczy i wpływa na wszystkie aspekty naszego życia. Jestem edukatorką, antropolożką kultury, stworzyłam autorską metodę pracy z cyklem i ciałem. Od 15 lat prowadzę wykłady, warsztaty i ceremonie dla kobiet i dziewczynek oraz sesje indywidualne pracy z ciałem i snami. W swojej pracy łączę wiedzę naukową, doświadczenie wyniesione z kręgów kobiet i z podróży, w których poszukuję nowych wzorców kobiecości. Od 2013 roku współprowadzę wyprawy śladami pokojowej cywilizacji starej Europy, między innymi na Kretę i Cyklady razem z moją mamą, Aniją Miłuńską (więcej na sladamibogini.pl). Jestem autorką książki „7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki, czyli jak zamienić ból w przyjemność”. Piszę teraz książkę o cyklu menstruacyjnym. Uczyłam się pracy ze snami u Connie Kaplan, wysłuchałam i pracowałam z ponad 1300 snami. Obecnie prowadzę facebookową grupę Krąg Snów, gdzie ludzie dzielą się swoimi snami.

Więcej na: www.nataliamilunska.com.

***

12, 19.04, godz. 10:30-11:30
Online: grupa na Facebooku – KLIKNIJ TUTAJ
Joga dla rodziców.
Prowadzenie: Olga Lopatina.

***

14.04, godz. 17:00-20:00
Online: Zoom (jeśli działalność stacjonarna ośrodka kultury zostanie wznowiona wydarzenie odbędzie się stacjonarnie)
Spotkanie o łagodności i niedźwiganiu całego świata na swoich barkach.
Prowadzenie: Żaneta Lipiec-Goj.

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy: KLIKNIJ TUTAJ

Kiedy zaczynamy kochać siebie, zaczynamy rozumieć jakie jesteśmy piękne, wyjątkowe i wystarczające. Dzięki takim obserwacjom zaczynamy akceptować to jakie jesteśmy. Tak po prostu.

To droga ku łagodności wobec siebie. Jeśli się na nią otworzymy, zyskujemy przestrzeń do popełniania błędów, porażek i bycia niedoskonałą.

Gdy dajemy sobie miłość, ciężar, który często dźwigamy na swoich delikatnych barkach znika. Zaczynamy uniezależniać się od oczekiwań innych ludzi.

Jak to brzmi dla Ciebie? Pragniesz być życzliwą dla siebie? Patrzeć na swoje błędy z ciekawością i zrozumieniem? A może szukasz sposobu na to, jak wesprzeć siebie w niepoddawaniu się presjom i oczekiwaniom innych?

Jeśli tego właśnie pragniesz, zapraszamy Cię na spotkanie, na którym popracujemy nad lekkością barków i łagodnością dla siebie samej.

Dowiesz się między innymi:
– jak dać sobie przestrzeń na błędy i pomyłki oraz jak je wykorzystać w przyszłości,
– jak nie poddawać się presjom i oczekiwaniom innych,
– jak być dla siebie łagodną.

Prowadzenie – Żaneta Lipiec-Goj: Jestem coachem, trenerką oraz fanką Porozumienia bez Przemocy. Pasjonuje mnie praca z kobietami. Uwielbiam pracować w obszarze rozwoju osobistego, emocji i komunikacji. Wspieram w budowaniu satysfakcjonującego życia i dobrych relacji z samym sobą i innymi ludźmi. Inspiruję do bycia blisko siebie. Stworzyłam przestrzeń dla kobiet – babskarepublika.pl. Prywatnie jestem mamą 4,5-letniego Staszka. Lubię zgiełk i życie w miejskiej dżungli. Pijam bardzo dużo kawy i jestem molem książkowym. Uwielbiam przelewać emocje na kartę #czujeirysuje.

***

Wydarzenia specjalne dla rodziców w ramach Naturalnie Rodzinnie

13-28 kwietnia 2021 r.
Online: ClickMeeting/Zoom/Skype

Cykl warsztatów, wykładów i spotkań dla rodziców i dzieci oraz osób spodziewających się potomstwa, których celem jest promowanie rodzicielstwa bliskości. W programie spotkania z doradczyniami, psycholożkami, urofizjoterapeutkami i muzykolożkami.

Wydarzenie realizowane przy wsparciu finansowym Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz ArcelorMittal Poland S.A.

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy na www.artzona.okn.edu.pl.

PROGRAM:

13, 16.04.2021 r., godz. 11:00-12:30 // ClickMeeting
Dno miednicy
Prowadzenie: Agnieszka Boguszewska.

UWAGA! Spotkanie składa się z dwóch części (uczestniczki prosimy o przemyślane zapisy i zarezerwowanie czasu na obecność w obu częściach) oraz krótkiej pracy w domu pomiędzy spotkaniami.

Spotkanie 1 (13.04):
– Dno miednicy – co uczestnicy słyszeli do tej pory na ten temat?
– Krótko anatomia i budowa, omówienie za pomocą zdjęć na slajdach i modelu miednicy, a także palpacyjne wyczuwanie własnej miednicy z instruktażem prowadzącej.
– Funkcje dna miednicy – przykłady z życia codziennego.
– Ćwiczenie oddechowe budujące świadomość dna miednicy.       .
– Co wpływa na dno miednicy? Jakie czynniki mają znaczenie dla funkcjonowania dna miednicy? (burza mózgów ze wskazówkami prowadzącej).
– Prawidłowe nawyki codzienne, które mają duże znaczenie dla funkcjonowania dna miednicy, w tym także wstęp do budowania świadomości prawidłowej postawy (ćwiczenia praktyczne).
– Elementy treningu mięśni dna miednicy – instruktaż, ćwiczenia praktyczne.
– Zadanie domowe.

Spotkanie 2 (16.04):
– Krótkie podsumowanie zadania domowego z poprzedniego spotkania.
– „CORE” czyli stabilizacja centralna – dlaczego to istotne dla naszego ciała? – wstęp do budowania świadomości mięśni głębokich brzucha oraz ćwiczenia.
– Oddech – dlaczego jest ważny dla naszej postawy, nauka prawidłowego oddechu, ćwiczenia.
– Postawa na co dzień, uważność, świadomość postawy w domu i w pracy – o czym warto pamiętać.
– Sposoby na ukojenie, wyciszenie ciała i duszy, radzenie sobie ze stresem dzięki prostym ćwiczeniom.

Agnieszka Boguszewska – fizjoterapeutka, instruktorka pilates, technolożka żywności (spec. żywienie człowieka). Absolwentka  AWF w Krakowie. Od wielu lat zainteresowana tematyką zdrowia kobiet, dlatego też zawodowo zajmuje się fizjoterapią uroginekologiczną. Prowadzi zajęcia dla kobiet w ciąży, po ciąży, a także pilates, stretching oraz treningi personalne. Ponadto pracuje z pracownikami  korporacji, pomagając im uśmierzyć dolegliwości wynikające z siedzącej pracy.

***

15.04.2021 r., godz. 11:00-13:00 // ClickMeeting
Nie sama – grupa wsparcia dla mam
Prowadzenie: Paulina Łasak-Ponikło

Grupa wsparcia dla mam z depresją poporodową ma na celu wspierać kobiety w powrocie do zdrowia. Poprzez kontakt z osobami zmagającymi się z podobnymi problemami, grupa wsparcia daje zrozumienie i empatię. Pokazuje, że mama doświadczająca obniżonego nastroju nie jest sama ze swoimi problemami i są kobiety, które doświadczają podobnych emocji. Grupa uczy radzenia sobie z problemami poprzez naśladowanie tych działań, które sprawdzają się u innych uczestniczek. Daje motywację do działania i pomaga w przezwyciężaniu trudności. W myśl przesłania M. L. Moeller „Tylko Ty sam sobie poradzisz, ale nie poradzisz sobie sam”.

UWAGA: Uczestnictwo w grupie wsparcia nie zastąpi indywidualnego leczenia u psychiatry lub psychoterapeuty.

Paulina Łasak-Ponikło – psycholożka, seksuolożka i psychoterapeutka. Od 11 lat pracuje. Prowadzi szkołę rodzenia Groszki oraz własną praktykę psychologiczną, w ramach której pracuje z rodzicami oczekującymi na dziecko i rodzicami małych dzieci. Wspiera ich w budowaniu bezpiecznej więzi z dzieckiem. Swoją prace opiera na idei wrażliwego i odpowiedzialnego partnerstwa w rodzicielstwie. Wierzy, że takie podejście do rodzicielstwa daje możliwość harmonijnego wzrostu i rozwoju każdego członka rodziny.

***

20.04.2021 r., godz. 11:00-12:15 // Zoom lub ClickMeeting
Muzyczny krąg rodziców
Prowadzenie: Zuzanna Dudek.

Zasady:
– spotkania odbywają się w grupie max. 12 osób
– warsztaty będą trwać 1 godz. 15 minut
– spotkanie odbędzie się online – link zostanie przesłany na skrzynki e-mailowe zapisanych osób

***

21.04.2021 r. godz. 11:00-13:00 // Zoom lub ClickMeeting
Relacja rodziców i jej wpływ na dzieci. Jak długotrwałe utrzymywanie toksycznych relacji wpływa i kształtuje dziecko
Prowadzenie: Monika Lipowska.

Dzieci są radarami emocji i tego, co w relacji między mamą a tatą. Co czuje dziecko, gdy spór czy pojedyncze kłótnie przekształcają się w cichą, czasem wieloletnią wojnę. Jak wybierać prawdziwe, autentyczne i rozwojowe rozwiązania.

Monika Lipowska-Hajduk – psycholożka, trenerka rozwoju osobistego, certyfikowana w metodzie „Birth Into Being”.

***

22.04.2021 r., godz. 10:30 // Skype
Rodzina i przyroda, czyli jak fotografować w plenerze – warsztaty fotograficzne
Prowadzenie: Paweł Łubkowski.

***

28.04.2021 r., godz. 11:00-13:00 // Zoom lub ClickMeeting
Jak budować obustronne zaufanie w relacji z dzieckiem
Prowadzenie: Monika Lipowska.

Jak patrzyć na swoje dziecko i relację z nim w spokoju i zaufaniu? Jak budować przestrzeń, w której będzie mogło być wysłuchane, zrozumiane i zaakceptowane? Czyli o drodze do prawdziwego kontaktu z dzieckiem, do relacji zdrowej i pełnej satysfakcji.

Monika Lipowska-Hajduk – psycholożka, trenerka rozwoju osobistego, certyfikowana w metodzie „Birth Into Being”.

Szczegółowe informacje:
Katarzyna Szczęśniak
k.szczesniak@okn.edu.pl lub klubrodzicow@okn.edu.pl

Klub Rodziców w ARTzonie
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
Os. Górali 4, Kraków, tel. 12 644-38-98
www.facebook.com/ARTzonaOKN

ARTzona

Komentarze są wyłączone.