FOTOŚWIATY 2021 – projekt skierowany do społeczności lokalnej Nowej Huty, angażujący „zwykłych ludzi”. Jego celem jest wzmocnienie lokalnej tożsamości, wsparcie działań edukacyjno-animacyjnych i twórczych oraz integracja lokalnego środowiska. W jego ramach zaplanowano cykl 6 warsztatów pn. „FOTOŚWIATY – Szkoła Dobrych Opowieści”, dotyczących roli pamięci, dziedzictwa i tożsamości w budowaniu wspólnoty, edukacyjno-animacyjne działania w terenie prowadzone przez zespół Nowohuckich Archiwistek Społecznych, a także wystawę finałową wraz z publikacją podsumowującą.

Koordynatorka projektu: Katarzyna Szczęśniak / k.szczesniak@okn.edu.pl.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021, Miasta Kraków oraz Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Nadchodzące wydarzenia:

FOTOŚWIATY 2021 – Szkoła Dobrych Opowieści. Dobre opowieści / Jak „złapać” historię?
10 i 17 sierpnia 2021r., godz. 16:30-20:30 | ARTzona, os. Górali 4

Warsztaty poświęcone postrzeganiu i „łapaniu” historii. Co może znaczyć: patrzeć tak, żeby zobaczyć i słuchać tak, żeby usłyszeć? Jak z codziennych wrażeń zbudować opowieść? Jak opowiedzieć dotyk i zapach tak, żeby je poczuć? Jak zachować dystans i nie narzucać swojej optyki bohaterom opowieści i jej odbiorcom? I gdzie mogą być granice tego, o czym opowiadamy, czyli czego nie ujawniać i dlaczego?

Pierwszego dnia – 10 sierpnia – będziemy wzmacniać kompetencje „łapacza” historii w terenie. Nie będziemy prowadzić wywiadów, szukać znaczeń ani interpretacji, ale zajmiemy się postrzeganiem. Tym, jak uważność wpływa na nasze obserwacje i jak pracować z relacją obiektywne/subiektywne. Skupimy się na dokładnej obserwacji i przyjrzeniu się rzeczom nie widocznym w codziennym biegu. Drugiego dnia – 17 sierpnia – z zebranych obrazów, zdjęć, dźwięków, notatek, wrażeń skompilujemy opowieści. Zobaczymy, jak można łączyć wątki pozornie ze sobą nieskomunikowane i jak z tych skrawków budować fabularne całości. Dowiemy się, czym jest odpowiedzialność tego, który snuje historię i nakreślimy jej granice.

Warsztaty dla tych, którzy opowiadają lub chcą opowiadać: za pośrednictwem słów, dźwięków, obrazów.

Prowadzenie: Weronika Idzikowska – animatorka kultury, edukatorka praw obywatelskich, trenerka. Na co dzień zajmuje się edukacją dzieci i dorosłych, pracą z bezradnością i sprawczością tych, którzy pracują bezpośrednio z innymi ludźmi, ekologią zasobów i przywództwa, praktyką uważności i współczucia z naciskiem na MBSR (redukcja stresu przez medytację uważności). Jest autorką podręczników z zakresu edukacji kulturowej i pracy z dziedzictwem. Na stałe zakotwiczona w Małopolskim Instytucie Kultury w Krakowie. Po pracy towarzyszy osobom starszym. Tworzy opowieści: o stracie, o odchodzeniu, o tym, jak ciało radykalnie dystansuje się wobec woli.

Obowiązują zapisy przez formularzKLIKNIJ TUTAJ.
Wstęp wolny.

Zrealizowane wydarzenia:

FOTOŚWIATY – Szkoła Dobrych Opowieści / To Twoja historia
5, 7 lipca 2021 r., godz. 17:00-20:30 | ARTzona, os Górali 4

Zajęcia poświęcone zostały tworzeniu opowieści o przeszłości swojej rodziny, dzielnicy, regionu. Uczestnicy zapoznali się z pojęciem historii mówionej, dowiedzieli się w jaki sposób gromadzić informacje o lokalnej historii (skąd wziąć dobry temat opowieści, jak znaleźć świadka historii, przeprowadzić wywiad, skąd wziąć źródła archiwalne), a także w jaki sposób stworzyć ciekawą opowieść o przeszłości. Wspólnie zastanowili się co jest w ich przeszłości najbardziej ciekawe i jak sprawić, by inni chcieli i mogli o tym usłyszeć.
Spotkanie poprowadziła Katarzyna Kobylarczyk.

Komentarze są wyłączone.