W dniach 12 – 18 czerwca zapraszamy do wirtualnej sali Sfinksa na platformie „MOJEeKINO.PL” na tydzień z najlepszymi dokumentami ubiegłorocznego festiwalu MILLENIUM DOCS AGAINST GRAVITY, które nigdy nie trafiły do szerokiej dystrybucji kinowej.

Bilety: 15 zł


Grafik projekcji:

12.06 | piątek | 20:00 | Maya / Matangi / M.I.A
13.06 | sobota | 20:00 | Zniknięcie mojej matki
14.06 | niedziela | 20:00 | Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?
15.06 | poniedziałek | 20:00 | Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci
16.06 | wtorek | 20:00 | Ave Satan?
17.06 | środa | 20:00 | Sojalizm
18.06 | czwartek | 20:00 | Kochankowie i dyktator


12 czerwca; godz. 20:00 |
 MAYA / MATANGI / M.I.A

Budzi kontrowersje, jest niepokorna, balansuje na granicy dobrego smaku, a na scenie wykrzykuje odważne teksty. Naczelna buntowniczka branży muzycznej, na której płyty fani czekają z niecierpliwością. Pochodząca ze Sri Lanki Mathangi „Maya” Arulpragasam, znana szerzej pod pseudonimem M.I.A., to wokalistka, kompozytorka i producentka, która zbudowała waleczny i buntowniczy wizerunek sceniczny, stojąc często w opozycji do polityki zachodniego świata, wyrażając niepopularne opinie i wątpliwości na temat jej mechanizmów. Krytykowana przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone córka jednego z założycieli Tamilskich Tygrysów, oskarżana o wspieranie terroryzmu, przez co MTV cenzurowało jej klipy, tłumaczy jednak, że jej postawa to tylko krzyk cywila i uchodźczyni w jednym. Film, oparty na nigdy wcześniej niepokazywanych materiałach archiwalnych jej autorstwa, jest intymnym portretem tej nietuzinkowej artystki, która nieustannie łamie konwencje.


13 czerwca; godz. 20:00 | ZNIKNIĘCIE MOJEJ MATKI

Benedetta Barzini to legendarna włoska modelka, okrzyknięta w 1966 roku przez „Harper’s Bazaar” jedną ze 100 najpiękniejszych kobiet świata. Była fotografowana przez Irvinga Penna i Richarda Avedona oraz związana z Fabryką Andy’ego Warhola. W 1973 roku rosnący niesmak do świata mody sprawił, że postanowiła go opuścić, aby promować feminizm i radykalną lewicę (wstąpiła do Partii Komunistycznej) oraz publicznie krytykować mizoginię przemysłu modowego. Niesmak do świata mody z czasem przerodził się u niej w poważny kryzys egzystencjalny. Była modelka postanowiła zniknąć nie tylko ze świata mody, ale również ze świata materialnego.  Zdecydowała się zamieszkać na bezludnej wyspie, bez karty kredytowej, konta bankowego, telefonu czy komputera. Zaniepokojony postawą 75-letniej matki syn postanowił nakręcić jej filmową biografię. Proces kręcenia filmu zamienił się w bitwę między matką i synem – upartą walkę, aby ocalić od zapomnienia buntowniczą i antykonformistyczną ikonę mody lat 60. XX wieku.


14 czerwca; godz. 20:00 | CO ZROBISZ, GDY ŚWIAT STANIE W OGNIU?

Film ukazuje codzienne życie Afroamerykanów, którzy po serii zabójstw na tle rasowym w 2017 roku wyszli na ulice Nowego Orleanu, żeby zaprotestować przeciwko rasizmowi i rozpocząć walkę o godność i sprawiedliwość. W najnowszym filmie Roberto Minerviniego, jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów obrazujących wielokulturową rzeczywistość Stanów Zjednoczonych, obserwujemy cztery trudne historie rozgrywające się w Nowym Orleanie i hrabstwie Jackson w stanie Missisipi. Judy Hill stara się za wszelką cenę utrzymać swoją rodzinę i przyjaciół na powierzchni. Przyszłość prowadzonego przez nią baru jest zagrożona. Z kolei dwóch młodych braci, Ronaldo i Tytus dorasta w okolicy, w której panuje przemoc, a ich ojciec jest w więzieniu. Kevin stara się utrzymać przy życiu chwalebne lokalne tradycje i dziedzictwo kulturowe swojego ludu – Indian Mardi Gras. Członkowie lokalnego oddziału Czarnych Panter próbują przeciwstawić się nowej, śmiercionośnej fali rasizmu prowadząc dochodzenie w sprawie zabójstwa przypisywanego Ku Klux Klanowi. Film zaklasyfikował się do Konkursu Głównego festiwalu w Wenecji.


15 czerwca; godz. 20:00 | LO I STAŁO SIĘ. ZADUMA NAD ŚWIATEM W SIECI

Kiedy będziemy mogli tweetować myśli? Czy mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2050 roku wygrają roboty? I czy istnieją jeszcze miejsca, gdzie nie docierają fale elektromagnetyczne? Legendarny dokumentalista Werner Herzog w swoim najnowszym filmie bierze na warsztat internet – od jego początków do najbardziej oddalonych zakątków. Podróż zaczyna od samych źródeł cyfrowej rewolucji – znajdujemy się w pokoju na Uniwersytecie Kalifornijskim, skąd w 1969 roku został wysłany pierwszy mail. Herzog udowadnia, że moment, w którym internet zacznie „śnić sam o sobie” jest już bardzo bliski. Prowadzi widzów przez szereg prowokacyjnych rozmów, które pokazują, w jaki sposób internet przekształcił praktycznie wszystkie elementy realnego świata – od biznesu, przez edukację, podróże kosmiczne, po opiekę zdrowotną i w końcu osobiste relacje. Jeden z naukowców pokazuje, jak wygląda wyobraźnia robota, i zadaje niewygodne pytanie: czy otoczeni inteligentnymi maszynami na pewno będziemy wciąż potrzebowali towarzystwa drugiego człowieka?


16 czerwca; godz. 20:00 | AVE SATAN?

Film bez uprzedzeń przedstawia jeden z najbardziej kontrowersyjnych i zagadkowych ruchów religijnych w historii USA, który w ciągu zaledwie pięciu lat rozrósł się i skupia dziś ponad 100 000 członków na całym świecie. Poznajemy enigmatycznego przywódcę Szatańskiej Świątyni Luciena Greavesa, który na telefonie ma przyklejoną naklejkę „Fuck Donald Trump” i wzywa do rewolucji mającej uratować duszę Amerykanów. Dla członków Świątyni, Szatan jest symbolem wolności, buntu i myślenia przyszłościowego. Działający w mediach społecznościowych członkowie ruchu organizują serię publicznych akcji propagujących wolność religijną i kwestionujących uwikłane w korupcję autorytety. W Arizonie zainicjowano kampanię „Menstruuj z Szatanem”, która gromadziła kobiece produkty higieniczne dla lokalnych schronisk. Wymyślono również After School Satan Club, który stanowi alternatywę dla chrześcijańskich programów w szkołach publicznych. Świątynia przyciąga przedstawicieli zróżnicowanych pod względem koloru skóry, tożsamości płciowych i przekonań. Film w dowcipny i jednocześnie prowokujący do myślenia sposób przedstawia często źle rozumianych outsiderów, których niezachwiane zaangażowanie na rzecz społecznej i politycznej sprawiedliwości dało siłę tysiącom ludzi na całym świecie.


17 czerwca; godz. 20:00 | SOJALIZM

W jaki sposób rosnący popyt na mięso w przeludnionych Chinach wpływa na lasy deszczowe w Amazonii? Dlaczego i po co brazylijscy farmerzy są wabieni na farmy soi w Mozambiku? Film przedstawia łańcuch produkcji wieprzowiny na światową skalę. Dowiadujemy się, że w świecie borykającym się ze skutkami zmian klimatu i przeludnieniem kontrola produkcji żywności staje się coraz większym i opłacalnym biznesem prowadzonym przez zaledwie garstkę gigantycznych korporacji.


18 czerwca; godz. 20:00 | KOCHANKOWIE I DYKTATOR

Dokument o aktorce i reżyserze z Korei Południowej, którzy zostali porwani, by zostać osobistymi filmowcami północnokoreańskiego dyktatora, Kim Dzong Ila. W latach 50. ubiegłego wieku reżyser Shin Sang-ok i aktorka Choi Eun-hee byli najpopularniejszą parą w przemyśle filmowym Korei Południowej. Sława, jaką się cieszyli, zniszczyła ich wzajemną miłość i zaowocowała korowodem dziwnych zdarzeń. Para rozwiodła się w 1978r. Podczas podróży służbowej do Hong Kongu Choi została porwana przez służby Korei Północnej z rozkazu Kim Dzong Ila, miłośnika kina. Kilka miesięcy później to samo spotkała jej byłego męża. O ile Choi była traktowana jak gość honorowy, to Shin był więziony i torturowany do czasu, aż zgodził się współpracować z reżimem. Po 5 latach wyszedł z więzienia, został szefem północnokoreańskiego przemysłu filmowego. Kim Dzong Il był zdeterminowany, by zabłysnąć na międzynarodowej arenie kina. Choi i Shin nakręcili wspólnie dla niego wiele filmów, z których kilka znalazło się na światowych festiwalach. Wkrótce parze pozwolono na osobisty w nich udział, wierząc w ich wierność i lojalność. Choi i Shin, zdając sobie sprawę z gigantycznego ryzyka, postanowili wykorzystać to jako szansę do ucieczki. W 1986 roku w Wiedniu poprosili o polityczny azyl w USA. W dokumencie, pokazującym niesamowitą i wciągającą historię dwojga filmowców, znalazły się m.in. archiwalne materiały dźwiękowe nagrane przez parę w Korei Północnej i przemycone potajemnie za granicę.

Aktualności

Komentarze są wyłączone.