20. MFF WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie

4-13 grudnia 2020 r.

Zapraszamy na jubileuszową 20. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie.

Do 13 grudnia w naszej wirtualnej Sali będzie można zobaczyć najnowsze filmy dokumentalne z całego świata.

W centrum programu tegorocznej edycji znajdzie się tradycyjnie sekcja konkursowa, w której rywalizuje dziewięć tytułów z całego świata. Obok konkursu zobaczymy wybór filmów ujawniających propagandę tworzoną przez globalne korporacje (sekcja „Dyskretny urok propagandy”), retrospektywę poświęconą ekologii i zmianom klimatu w kontekście praw człowieka, a także zestaw nowych, znakomitych dokumentów amerykańskich. W programie festiwalu znajdzie się także sekcja „Chcę zobaczyć” prezentująca panoramę współczesnego dokumentu zaangażowanego, sekcja „Nowe filmy polskie” oraz krótkometrażowe dokumenty w sekcji „Na krótko”.

Szczególnym wydarzeniem będzie przegląd filmów tegorocznego laureata Nagrody im. Marka Nowickiego – japońskiego reżysera Kazuhiro Sody, który w swoich refleksyjnych filmach z czułością obserwuje ludzi i codzienną rzeczywistość. Solidaryzując się z białoruskim społeczeństwem, pokażemy wspólnie z organizatorami festiwalu WATCH DOCS Belarus kilka najnowszych dokumentów z kraju, w którym od wielu miesięcy nie ustają wolnościowe protesty. W programie festiwalu, jak co roku, nie zabraknie także spotkań i dyskusji, lecz tym razem w przestrzeni wirtualnej.

Po zakończeniu festiwalu, od 14 do 30 grudnia udostępnimy na platformie vod.pl starannie wyselekcjonowane tytuły z kolekcji „20 lat WATCH DOCS”, czyli najlepszych filmów z poprzednich edycji festiwalu.

W tym roku po raz pierwszy wprowadzamy płatne bilety w cenie 9 zł za jeden film, przy czym zapraszamy do zakupu karnetów obejmujących dostęp do 5. filmów w cenie 30 zł.

Bilety będą dostępne od 4 grudnia.

Filmy z urodzinowej kolekcji 20 LAT WATCH DOCS na vod.pl będą dostępne bezpłatnie.

Organizatorem festiwalu jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Open Society Foundations, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ambasada Królestwa Niderlandów, Ambasada USA.

Premiery / od 4 grudnia 2020 r.

TYLKO KOCHANKOWIE PRZEŻYJĄ (122 min.) reż. Jim Jarmusch
Czarna komedia, USA 2013, wyst.: Tilda Swinton, Tom Hiddleston, Mia Wasikowska

Bohaterowie Tylko kochankowie przeżyją są wampirami zmęczonymi setkami lat życia i zdegustowanymi tym, jak rozwinął się świat. Ale wciąż czującymi do siebie miłość.

Adam (Hiddleston) jest unikającym rozgłosu i słonecznego światła undergroundowym muzykiem. Mieszka w odludnej części Detroit, kolekcjonuje gitary, słucha winyli i tworzy elektroniczną muzykę. Melancholię rozjaśnia długo oczekiwany przyjazd jego ukochanej, Ewy (Swinton). Razem jeżdżą nocami po wyludnionym Detroit w hipnotycznym rytmie muzyki, celebrując każdą spędzaną razem chwilę. Jednak spokojne życie zakochanej pary zostanie wystawione na próbę, kiedy niezapowiedzianie dołączy do nich nieobliczalna i wygłodniała siostra Ewy – Ava (Wasikowska).

Nowy film Jarmuscha to pytanie o nieśmiertelność, o siłę uczucia i moc obietnic w obliczu nieskończenie płynącego czasu. Piękne, wysmakowane zdjęcia nocnych miast w połączeniu z atmosferą melancholii, mroczną muzyką Black Rebel Motorcycle Club, ale i charakterystycznym dla Jarmuscha wyrafinowanym, subtelnym humorem dają w efekcie stylową, dekadencką perełkę. Jak ty byś przeżył swoją nieskończoność?

OBEJRZYJ FILM
OBEJRZYJ ZWIASTUN

PARASITE (132 min.) reż. Bong Joon-ho
Dramat, Korea Południowa 2019, wyst.: Song Kang-ho, Lee Sun-kyun, Jo Yeo-jeong, Choi Woo-sik, Jang Hye-jin, Park So-dam

„Parasite” to nagrodzona Złotą Palmą w Cannes mistrzowska i trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy.

W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione. Bong Joon-ho pokazuje, że prawie każdy marzy o lepszym życiu, awansie i szansie na sukces. Ale tylko niektórzy – dzięki nieposkromionej wyobraźni i braku skrupułów – są w stanie po to wszystko sięgnąć.

OBEJRZYJ FILM
OBEJRZYJ ZWIASTUN

POMIĘDZY ZMYSŁAMI (98 min.) reż. William Olsson
Dramat, Japonia/USA 2020, wyst.: Alexandra Daddario, Takehiro Hira, Carice van Houten

Margaret (Alexandra Daddario) to samotna i zagubiona w wielkim mieście dziewczyna. Otoczona przez ludzi, których nie zna i miejsca, w których nigdy nie była, stara się uciec od swojej przeszłości. W dzień uczy języka angielskiego, a po zmroku zatraca się w nocnym życiu Tokyo. Alkohol, narkotyki i przypadkowe spotkania na godzinę w niesławnych hotelach miłości tylko tłumią bolesne wspomnienia. Kiedy rozpocznie romans z tajemniczym gangsterem Kazu (Takehiro Hira), zostanie przez niego zdominowana i nic już nie będzie takie samo. Czy Margaret odnajdzie ratunek, którego tak bardzo potrzebuje? Czy można uciec przed samym sobą?

„Pomiędzy zmysłami” to intensywny film obyczajowy, który opowiada historię kobiety szukającej miłości i akceptacji.

OBEJRZYJ FILM

SKANDAL. EWENEMENT MOLESTY (70 min.) reż. Bartosz Paduch

Ursynowskie blokowiska, w połowie lat 90-tych. Kilku chłopaków zafascynowanych MTV i rapem zza wielkiej wody zakłada skład Mistic Molesta, jako wyraz młodzieńczego buntu przeciwko szarej rzeczywistości. Wtedy nie wiedzą jeszcze, że ich muzyka odmieni polską scenę hip-hopową a oni sami staną się głosem młodego pokolenia. Póki co plan jest prosty: składać rymy, kleić bity i… dobrze się bawić.

Na ich pierwszą płytę – „Skandal” – nie trzeba było długo czekać. Chuligański rap w ich wykonaniu trafia na półki sklepowe i od razu staje się hitem! Molesty słuchali wszyscy a ich teksty stały się dla młodych ludzi wyznacznikiem wartości moralnych.

Zdolne dzieciaki dorosły, a ich drogi się rozeszły. Jak teraz dają sobie radę na muzycznym rynku i w życiu? Co pozostało z dawnych ideałów? Czy wiedzieli, że tak będzie?

Ten film to wehikuł czasu, który przenosi nas do lat, gdzie wszystko było proste a kumple byli kimś więcej, niż rodzina.

OBEJRZYJ FILM
OBEJRZYJ ZWIASTUN

WSTYD (101 min.) reż. Steve McQueen
Lektor, dramat, USA/W.Bryt. 2011, wyst.: Michael Fassbender, Carey Mulligan, James Badge Dale

Mężczyzna. Kobieta. Nowy Jork. On jest świetnie ustawionym singlem, całkowicie uzależnionym od seksu. Ona czuje się zagubiona w wielkim mieście, jest spragniona bliskości i uczuć. Czy potrafią sobie pomóc?

Wstyd, nominowany do Złotych Globów i uznany w wielu rankingach za najlepszy film roku, to dramat erotyczny na miarę naszych czasów. Występujący w głównej roli Michael Fassbender stworzył jedną z najodważniejszych kreacji we współczesnym kinie. Partneruje mu brytyjska wschodząca gwiazda Carey Mulligan, znana z ról w Drive i Była sobie dziewczyna.

Wstyd jest pulsującą emocjami, przeznaczoną wyłącznie dla dorosłej publiczności opowieścią o współczesnych związkach.

OBEJRZYJ FILM
OBEJRZYJ ZWIASTUN

POD POWIERZCHNIĄ (82 min.) reż. Joachim Heden
Dramat, Szwecja/Norwegia/Belgia, 2020, wyst.: Moa Gammel, Madeleine Martin, Trine Wiggen

Jak długo jesteś w stanie wytrzymać „Pod powierzchnią”? Najnowszy tytuł Joachima Hedena opowiada historię dwóch sióstr, których relacje nigdy nie były łatwe. Dziewczyny odziedziczyły po matce pasję do nurkowania, która pomaga im również w skracaniu dystansu pomiędzy nimi. Duża część filmu toczy się pod wodą, gdzie młodsza z sióstr Tuva, zostaje przygnieciona przez skałę na dnie morza. Jej starsza siostra Ida musi jak najszybciej znaleźć pomoc, niestety w promieniu kilku kilometrów nie ma żywej duszy. Rozpoczyna się morderczy wyścig z czasem, w którym każda sekunda jest na wagę życia i śmierci.

OBEJRZYJ FILM
OBEJRZYJ ZWIASTUN