Polski Rok Obrzędowy

10 i 11 kwietnia 2019 r.
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Polski Rok Obrzędowy - ostatnie imprezy !   ostatnie możliwości udziału - IV.2019
Powoli kończymy cykl, który stworzyliśmy specjalnie dla dzieci i Nauczycieli -  istniał przez blisko 20 lat.

Edukacja regionalna "na żywo" - warsztaty kultury ludowej dla zorganizowanych grup przedszkolnych (5-6 lat) i wczesnoszkolnych (klasy I-III). Zgłoszenia grup przyjmuje Ewa Borgosz (tel. 502 583 644).

polski rok obrzedowy

Przybliżamy dzieciom obrzędy, tradycje i zwyczaje z regionu krakowskiego. Występują autentyczne grupy obrzędowe i zespoły prezentujące, zgodne z tradycją, zwyczaje oraz muzykę ludową, związaną z prezentowanym okresem polskiego roku obrzędowego. Prezentujemy ludową muzykę, instrumenty, rekwizyty, stroje i język. Niektóre imprezy mają częściowo charakter warsztatowy (dzieci tworzą np. elementy plastyki obrzędowej). Każde ze spotkań zawiera w sobie różnorodne elementy, wywołujące autentyczne zainteresowanie i zaangażowanie młodych odbiorców. Na koniec spotkań grupy będą mogły zrobić sobie zdjęcie z wykonawcami ( proszę przynieść własne aparaty lub komórki). Więcej takiej okazji nie będzie. Do każdego spotkania przygotowujemy oddającą charakter wydarzenia scenografię. Koszt: 10 zł / dziecko.

W roku szkolnym 2018/2019 zapraszamy na spotkania edukacyjne:

11 i 12 XII 2018 r. - DAWNE I WSPÓŁCZESNE ZWYCZAJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

To ostatnie dwie imprezy podczas których opowiemy i porozmawiamy z dziećmi o cudownych obrzędach, tradycjach i zwyczajach okresu Bożego Narodzenia w tym o „chodzeniu po kolędzie”, kolędowaniu i kolędnikach. Wspólnie zaśpiewamy kolędy. Ubierzemy  dawną i współczesną choinkę. We wspaniałych, tradycyjnych strojach wystąpi najlepsza w Małopolsce grupa kolędnicza „HERODY” z Zielonek, wielokrotni zdobywcy „Złotych spinek” podczas Festiwalu w Bukowinie Tatrzańskiej. Dzieci wezmą udział w „okolędowaniu”. Złożymy tradycyjne  życzenia noworoczne, sypiąc owsem „na obfitość”. Na koniec spotkań grupy będą mogły zrobić sobie zdjęcie z Herodami ( proszę przynieść własne aparaty lub komórki). Więcej takiej okazji nie będzie.

Koszt: 10 zł / dziecko

10 i 11 IV 2019 r. - OBRZĘDY WIELKIEJ NOCY: Palmy, Pucheroki, pisanki

To ostatnie dwie imprezy podczas których opowiemy i porozmawiamy z dziećmi o cudownych, wymieszanych ze sobą kościelnych, domowych i ludowych obrzędach i zwyczajach Świąt Wielkiej Nocy. Zobaczymy  „Pucheroki z Zielonek”, czyli wielkanocnych kolędników. Janusz Oleszkiewicz z Muzeum Etnograficznego zaprezentuje prywatną, międzynarodową, różnorodną kolekcję pisanek. Każda biorąca w spotkaniu grupa wykona z dostarczonych przez nas materiałów oraz z przyniesionych, własnych kwiatów z bibuły, tradycyjną, wielką palmę na niedzielę palmową, którą zabierze ze sobą do szkoły lub przedszkola. Ludową muzykę zagra Wojciech Karwat.  Na koniec spotkań grupy będą mogły zrobić sobie zdjęcie z wykonawcami ( proszę przynieść własne aparaty lub komórki). Więcej takiej okazji nie będzie.

Koszt: 10 zł / dziecko

Szczegółowe informacje i zgłoszenia:
Ewa Borgosz
tel. 502 583 644, ewa.borgosz@poczta.onet.pl
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Luty 2019
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u