O porządkach, które zrobiły się same

25 września 2017 r., godz. 15.30
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Spektakl dla dzieci realizowany przez Fundację Wspierania Osób z Zaburzeniami Rozwoju OD POCZĄTKU, we współpracy z Centrum Młodzieżowy im. dr. H. Jordana , Ośrodkiem Kultury im. C. K. Norwida i firmą Auchan.

Przedstawienie, którego kanwą są pisane specjalnie dla dziecięcego teatru teksty Elżbiety Zechenter-Spławińskiej. „Któż z nas by nie chciał… aby porządki mogły robić się same… marzą o tym dzieci, marzą o tym rodzice :)”

Dzieci, które brały udział w cyklu warsztatów arteterapeutycznych, uczestniczyły w swoistym treningu umiejętności społecznych. Działania teatralne były tak budowane, by każde dziecko - w zależności od stopnia zaburzenia - znalazło w nich swoje miejsce. Przez twórczą zabawę dzieci uczyły się wychodzić naprzeciw światu, a dzięki spotkaniom budowały trwałe relacje i otwierały się na innych. Poprzez teatralną zabawę w udawanie dzieci oswajały się ze światem w bezpiecznych warunkach, ucząc się rozgraniczać obszary – świata realnego i kreowanego.

Na początku była grupa dzieci, rodziców i terapeutów, a w przestrzeni „Groteski” zaistniał cud „Pinokia”. Teatr był pretekstem do spotkania. Emocje uczyliśmy się przekładać na formę. Teatr zaistniał. I choć nasze przedstawienia oparte są na solidnej pracy dzieci i terapeutów - którzy są cieniami małych aktorów na scenie - często nie jesteśmy w stanie przewidzieć końcowego efektu.

Jak w prawdziwym teatrze, każde przedstawienie ma swoją specyfikę, a brechtowskie efekty obcości zjawiają się w sposób niekontrolowany. Niespodzianka też jest przygodą!

Dzieci autystyczne mają trudności z wchodzeniem w nowe otoczenie i wymagają specjalnych, sformalizowanych metod wspomagania rozwoju. Nasze zajęcia kończą się finałowym pokazem – krótkim spektaklem teatralnym. Zdajemy sobie sprawę, ile wysiłku kosztuje dzieci wspólna praca i dlatego chcemy, aby celebrowały swój sukces, pokazując wszystkim, że warto podejmować taki wysiłek.

Teatr TO MY z udziałem dzieci, terapeutów i przyjaciół Fundacji OD POCZĄTKU

Spektakl powstał w ramach zajęć arteterapeutycznych w terapii behawioralnej projektu „Zdejmij czarne okulary”  Konkursu Grantowego Fundacji Auchan 2016.

 

Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

 

Czerwiec 2018
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
norwid link
 
 
  biblioteka
Newsletter
Blogi
Kontakt

stat4u