Polski Rok Obrzędowy - ostatnie imprezy!

polski rok obrzedowyZapraszamy na ostatnie imprezy, które odbędą się w grudniu 2018 r. i marcu 2019 r. Kończymy cykl, który stworzyliśmy specjalnie dla dzieci i Nauczycieli -  istniał przez blisko 20 lat.

Polski Rok Obrzędowy - ostatnie imprezy !   ostatnie możliwości udziału - XII.2018 i III.2019
Powoli kończymy cykl, który stworzyliśmy specjalnie dla dzieci i Nauczycieli -  istniał przez blisko 20 lat.

Edukacja regionalna "na żywo" - warsztaty kultury ludowej dla zorganizowanych grup przedszkolnych (5-6 lat) i wczesnoszkolnych (klasy I-III). Zgłoszenia grup przyjmuje Ewa Borgosz (tel. 502 583 644).

Przybliżamy dzieciom obrzędy, tradycje i zwyczaje z regionu krakowskiego. Występują autentyczne grupy obrzędowe i zespoły prezentujące, zgodne z tradycją, zwyczaje oraz muzykę ludową, związaną z prezentowanym okresem polskiego roku obrzędowego. Prezentujemy ludową muzykę, instrumenty, rekwizyty, stroje i język. Niektóre imprezy mają częściowo charakter warsztatowy (dzieci tworzą np. elementy plastyki obrzędowej). Każde ze spotkań zawiera w sobie różnorodne elementy, wywołujące autentyczne zainteresowanie i zaangażowanie młodych odbiorców. Na koniec spotkań grupy będą mogły zrobić sobie zdjęcie z wykonawcami ( proszę przynieść własne aparaty lub komórki). Więcej takiej okazji nie będzie. Do każdego spotkania przygotowujemy oddającą charakter wydarzenia scenografię. Koszt: 10 zł / dziecko.

W roku szkolnym 2018/2019 zapraszamy na spotkania edukacyjne:

11 i 12 XII 2018 r. - DAWNE I WSPÓŁCZESNE ZWYCZAJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

To ostatnie dwie imprezy podczas których opowiemy i porozmawiamy z dziećmi o cudownych obrzędach, tradycjach i zwyczajach okresu Bożego Narodzenia w tym o „chodzeniu po kolędzie”, kolędowaniu i kolędnikach. Wspólnie zaśpiewamy kolędy. Ubierzemy  dawną i współczesną choinkę. We wspaniałych, tradycyjnych strojach wystąpi najlepsza w Małopolsce grupa kolędnicza „HERODY” z Zielonek, wielokrotni zdobywcy „Złotych spinek” podczas Festiwalu w Bukowinie Tatrzańskiej. Dzieci wezmą udział w „okolędowaniu”. Złożymy tradycyjne  życzenia noworoczne, sypiąc owsem „na obfitość”. Na koniec spotkań grupy będą mogły zrobić sobie zdjęcie z Herodami ( proszę przynieść własne aparaty lub komórki). Więcej takiej okazji nie będzie.

Koszt: 10 zł / dziecko

19 i 20 III 2019 r. - OBRZĘDY WIELKIEJ NOCY: Palmy, Pucheroki, pisanki

To ostatnie dwie imprezy podczas których opowiemy i porozmawiamy z dziećmi o cudownych, wymieszanych ze sobą kościelnych, domowych i ludowych obrzędach i zwyczajach Świąt Wielkiej Nocy. Zobaczymy  „Pucheroki z Zielonek”, czyli wielkanocnych kolędników. Janusz Oleszkiewicz z Muzeum Etnograficznego zaprezentuje prywatną, międzynarodową, różnorodną kolekcję pisanek. Każda biorąca w spotkaniu grupa wykona z dostarczonych przez nas materiałów oraz z przyniesionych, własnych kwiatów z bibuły, tradycyjną, wielką palmę na niedzielę palmową, którą zabierze ze sobą do szkoły lub przedszkola. Ludową muzykę zagra Wojciech Karwat.  Na koniec spotkań grupy będą mogły zrobić sobie zdjęcie z wykonawcami ( proszę przynieść własne aparaty lub komórki). Więcej takiej okazji nie będzie.

Koszt: 10 zł / dziecko

Szczegółowe informacje i zgłoszenia:
Ewa Borgosz
tel. 502 583 644, ewa.borgosz@poczta.onet.pl